Priekuļi
Cēsis
Trešdiena
    3. jūnijs 2020.
Vārda diena šodien: Inta, Ineta un Intra
Rīt: Elfrīda, Sintija un Sindija
Elektroniskais žurnāls

Kontakti

Jaunumi

Pasākumi

Uzņemšana

Mācības

Metodiskās izstrādnes

Pieaugušo izglītība

Audzēkņiem

Stundu saraksts

Karjera

Darbinieki

Sports

Pašdarbība

Bibliotēka

Sporta bāze

Dienesta viesnīca

Nolikumi

Pārskati

Projekti

Iepirkumi

Sludinājumi

Absolventi

Vēsture

 » Muzejs

 » Atmiņu stāsti

   · Meklēt

 » Simtgade

Lapas karte

SIMTGADE - Atmiņu stāsti [ Izdrukai ]
Senās balles

Tuvojoties lielajai simtgades ballei, atmiņā atdzīvojās senās balles pirms pusgadsimta. Piecdesmitajos gados tehnikumā ar sarīkojumiem un ballēm mūs nelutināja, tāpēc tās bija ļoti gaidītas. Droši varēja paredzēt četras balles gadā- Oktobra revolūcijas svētkos, Jaunajā gadā, Sieviešu dienā un 1.Maija svētkos. 1955. gadā pēc ilga pārtraukuma svinējām arī Līgo svētkus ar balli Vanagu kalniņā, ko jāuzskata kā izcilu notikumu. Sarīkojumu norises scenārijs bija standartizēts. Referāts, labāko audzēkņu atzīmēšana- apbalvošana, priekšnesumi un dejas. Atbilstošu referātu svētkiem parasti lasīja kāds pasniedzējs. To saturu mēs jau zinājām no galvas. Oktobra svētkos tika stāstīts par leģendārā kuģa Aurora zalvēm, Jaunajā gadā cildināja Padomju zemes sasniegumus aizvadītajā gadā, Sieviešu dienā godināja padomju sievietes, un 1.maija svētkos runāja par jaunām pirmrindnieku darba uzvarām. Tā tas bija pieņemts, un citādi nemaz nevarēja būt. Priekšnesumus sniedza tehnikuma pašdarbnieki. 1951-1952 gadā vēl pastāvēja jauktais koris diriģenta Vasmaņa vadībā. Darbojās arī tautisko deju kopa. 1953 –1955.gados priekšnesumus sniedza pasniedzēja Jāņa Blīva akrobātu pulciņš un pasniedzējas Gaidas Kaņepes vadītā dramatiskā kopa.


 

Visgaidītākās bija dejas. Pēc agronomijas specialitātes slēgšanas tehnikumā mācījās aptuveni 10 meitenes, bet šo deficītu aizstāja meitenes no Cēsu māsu skolas un vidusskolas. Tehnikuma zēni toreiz bija lielā cieņā un viņas kājām mēroja ceļu no Cēsīm turp un atpakaļ, lai apmeklētu balli.

Vismaz vienu pāri, kurš iepazinies tehnikuma ballē un jau nosvinējis zelta kāzas, pazīstu personīgi.

No 1951-1952.gadam ballēs dzīvās mūzikas nebija. Spēlēja skaņu plates. Aparatūra - pašbūvēts pastiprinātājs , skārda skaļrunis ( spainis) un atskaņotājs ar fuko strāvu motoriņu un elektromagnētisko skaņas noņēmēja galviņu ar metāla adatiņām. Atskaņojām padomju deju mūziku -Dunajevski , Blanteru , Utjosovu u.t.t. , jo pirmskara latviešu un ārzemju gabalus nedrīkstēja spēlēt, bet līdz Raimondam Paulam vēl ilgi bija jāgaida. 1953.gadā tehnikums saņēma jaunu 100w radiomezglu un nodibinājās tehnikuma estrādes ansamblis 3. kursa mehāniķa Leona Aldiņa vadībā.   Aldiņš labi spēlēja akordeonu un dziedāja solo, Imants Šleiters saksofonu, Beinerovičs Boļeslavs trompeti un trombonu , Ivars Raudziņš bungas. Šiem zēniem bija liela piekrišana un viņi spēlēja arī ārpus tehnikuma. No viņu repertuāra atceros- Mīļoto Bukaresti, Džambulai, Mēness serenādi un priekšspēli dāmu dejai. Vēl tagad dzirdot motīvu no operetes Rozmarija tā savādi ietrīsas mana 73-gadīgā sirds. 1954. gadā tehnikumā parādījās pirmais lenšu magnetofons Dņipro un pilnveidojās disko mūzikas atskaņošanas iespējas. To dejās pielietoja bieži, ļaujot atpūsties dzīvajiem muzikantiem. Balles reti kad atļāva ilgāk par pusnakti. Pirms balles un balles laikā pa klusam tika pacilāta arī kāda iepriekš sagādāta pudelīte`, bet to neviens nedrīkstēja ne zināt , ne just. Rakstu beidzot, iedomājos cik lieliski būtu, ja 100 gadu ballē uz skatuves uzkāptu Aldiņa ansamblis un izpildītu –Bez mīlas neviens nav gājis caur dzīvi. Bija toreiz tāds gabals.. un tēma aktuāla vēl šodien.

Guntis Gāle, 1955.gada absolvents


 « Atpakaļ
Google APPS PT
PT Wiki
LIBRO
TIMETABLE
Facebook  


Ārējās saites

Izgītības un zinātnes ministrija
Priekuļu novada dome
Cēsis
Sporta klubs AMI
Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikums
Egļu gatve 9, Priekuļi, Priekuļu pag., Priekuļu nov. LV-4126. telefons/fakss 64130602. e-pasts: info@vtdt.edu.lv
Lapu veidoja un uztur
Andrejs Rampāns
2011 (2005)
Admin