Priekuļi
Cēsis
Pirmdiena
    24. februāris 2020.
Vārda diena šodien: Diāna, Dina un Dins
Rīt: Annemarija un Alma
Elektroniskais žurnāls

Kontakti

Jaunumi

 » Meklēt!

 » Interesanti

Pasākumi

Uzņemšana

Mācības

Metodiskās izstrādnes

Pieaugušo izglītība

Audzēkņiem

Stundu saraksts

Karjera

Darbinieki

Sports

Pašdarbība

Bibliotēka

Sporta bāze

Dienesta viesnīca

Nolikumi

Pārskati

Projekti

Iepirkumi

Sludinājumi

Absolventi

Vēsture

Lapas karte

JAUNUMS - no arhīva [ Izdrukai ]
« Atpakaļ
  Topošie lauksaimnieki iegūst zināšanas VAAD laboratorijāsAudzēkņi
6.novembris 2014.

Žurnāls Saimnieks / Dace ŪDRE, VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) kā jau ik gadu, arī šoruden, piedaloties Valsts pārvaldes atvērto durvju dienā, gaidīja viesos apmeklētājus. Šoreiz pasākumus izvērtās divu dienu garumā - 10. oktobrī uzņēmām 20 apmeklētājus, no kuriem lielākā daļa bija skolas vecuma bērni, bet 14. oktobrī pie mums mācību ekskursijā viesojās 16 topošie lauku īpašumu apsaimniekotāji no Priekuļu lauksaimniecības tehnikuma pedagoģes Sarmītes Auderes vadībā.Jaunieši apmeklēja VAAD galvenos objektus un ielūkojās trīs laboratoriju ikdienas darbā. Nacionālās fitosanitārās laboratorijas darbinieki stāstīja un rādīja, kā notiek paraugu pieņemšana, apstrāde, topošie lauksaimnieki mikroskopā varēja pārliecināties, kā izskatās nematodes, dažādi augu kaitēkļi un mikroskopiskās sēnes, uzzināt, kādi ir biežāk sastopamie augu karantīnas organismi un kādu postījumu tie nodara.

Nacionālās sēklu kontroles laboratorijas apmeklējums sākās ar sēklu paraugu pieņemšanu, paraugu svēršanu, darbinieki parādīja un pastāstīja, kā notiek sēklu kvalitatīvo rādītāju noteikšana. Jaunieši praktiski izmēģināja sēklu svēršanu, to salīdzināšanu mikroskopā un izmantojot lupu.

Agroķīmijas laboratorijā apmeklētāji iepazina Latvijas augsnes daudzveidību gan krāsas, gan sastāva ziņā. Vēroja, kā tiek veikta augsnes žāvēšana, paraugu sagatavošana, apstrāde un ķīmiskās analīzes. Savukārt Augsnes agroķīmiskās izpētes daļas darbinieki pastāstīja un parādīja, kā, balstoties uz informāciju par augsnes agroķīmiskajiem rādītājiem, tiek veidota lauka agroķīmisko īpašību karte.

 

Topošo lauksaimnieku- Priekuļu tehnikuma audzēkņu domas par to, kas škitis interesantākais VAAD apmeklējumā.

1. Viennozīmīgs uzvarētājs interesantuma TOPā ir dažādās kolekcijas - kukaiņi, sēklas un augsne. Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā interesanti šķituši slimību paraugi - varēja apskatīt kartupeļu vēzi, pret kuru tagadējās kartupeļu šķirnes ir izturīgas.

2. Paticis tas, ka darbinieki atļāva darboties ar lielajiem mikroskopiem un pašiem noteikt kaitēkļa sugu. ,,Mēs gan bijām gaužām nevērīgi, jo pareizi nebija..." Daudziem bijis pārdzīvojumus mikroskopā ieraudzīt dzīvas nematodes. Pārsteidzis, ka entomologi audzē kaitēkļus, lai noteiktu sugu.

3. Audzēkņi uzsver, ka darbā VAAD laboratorijās ir nepieciešamas pamatīgas un dziļas zināšanas, tiek izmantotas gan kolekcijas, gan milzums grāmatu, internets, lai precīzi noteiktu kaitīgo organismu. Darbiniekiem jābūt ne tikai izciliem profesionāļiem, bet arī ārkārtīgi pacietīgiem (,,es to nevarētu, es tur visus sagāztu..."). Ievērojuši, ka darbinieki ir ļoti laipni un aizrautīgi, labprāt stāsta un rāda.

4.  Bija ievērojuši drošības pasākumus - pa durvīm katrs nevar ieiet, arī apavu dezinfekcijas paklājs pie ieejas slimību noteikšanas laboratorijā. ("Tur bija viena telpa, kurā mūs nelaida, nez, kas tur tāds ir?")

5. Pārsteigumu pilna izrādījusies Agroķīmijas laboratorija - daudz automātikas un elektronikas, roboti. Pirmoreiz redzēja, ka un kā nosaka kāliju, nātriju - liesmas krāsas ir ļoti iespaidīgas.

6. Interesanta šķitusi augsnes karšu veidošana datorā, ko demonstrēja Augsnes agroķīmiskās izpētes daļas darbinieki.

7. Pārsteidzis, ka Nacionālās sēklu kontroles laboratorijas ikdienas darbā tiek izmantotas lupas, pat dīgtspējas noteikšanā. Un lielie diedzējamie skapji.

8. Nacionālajā sēklu kontroles laboratorijā ,,man patika, ka pati varēju nosvērt pāraudzinu mitruma noteikšanai".

9. Interesanti ir šķitis, ka Agroķīmijas laboratorijā augsni saspiež ar bumbiņām, nevis samaļ".

11. Pārsteigusi aktīvā sadarbība ar daudzām valstīm, no Dānijas atsūtīto paraugu analīze.


« Atpakaļ
Google APPS PT
PT Wiki
LIBRO
TIMETABLE
Facebook  

Ārējās saites

Izgītības un zinātnes ministrija
Priekuļu novada dome
Cēsis
Sporta klubs AMI
Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikums
Egļu gatve 9, Priekuļi, Priekuļu pag., Priekuļu nov. LV-4126. telefons/fakss 64130602. e-pasts: info@vtdt.edu.lv
Lapu veidoja un uztur
Andrejs Rampāns
2011 (2005)
Admin