Priekuļi
Cēsis
Trešdiena
    26. februāris 2020.
Vārda diena šodien: Evelīna, Aurēlija un Mētra
Rīt: Andra, Līvija un Līva
Elektroniskais žurnāls

Kontakti

Jaunumi

 » Meklēt!

 » Interesanti

Pasākumi

Uzņemšana

Mācības

Metodiskās izstrādnes

Pieaugušo izglītība

Audzēkņiem

Stundu saraksts

Karjera

Darbinieki

Sports

Pašdarbība

Bibliotēka

Sporta bāze

Dienesta viesnīca

Nolikumi

Pārskati

Projekti

Iepirkumi

Sludinājumi

Absolventi

Vēsture

Lapas karte

JAUNUMS - no arhīva [ Izdrukai ]
« Atpakaļ
  Profesionālajā izglītībā nav mīnusuPrese
29.jūlijs 2016.

Laikraksts Liesma

Vasara skolēniem ir izvēles laiks. Vidusskolu absolventi vērtē augstākās izglītības piedāvājumu, pamatskolu beidzējiem izvēle ne mazāk svarīga — starp vidusskolu (ģimnāziju) vai mācību iestādi, kas piedāvā profesionālo izglītību.

Gan jauniešiem, gan vecākiem svarīgākais saprast — kāpēc izvēlēties profesionālo izglītību? Varbūt tomēr dot priekšroku vispārējai vidējai izglītībai?Priekuļu tehnikuma direktors Imants Kupčs norāda: ja skaidri zināms, ka jaunietis pēc tam gribēs studēt, teiksim, medicīnu, vēsturi, svešvalodas, jāiet uz vidusskolu, bet, ja nav konkrēta mērķa, vispareizākā izvēle ir profesionālā izglītība: «Paskaidrošu, kāpēc! Nereti pēc vidusskolas jaunieši meklē, kur strādāt, jo grib pelnīt iztikas līdzekļus, bet grūti atrast darbu, jo nav profesijas. Darba devēji arvien vairāk meklē darbiniekus, kuri prot savu arodu, tāpēc ir svarīga tieši profesionālā izglītība.»

Stipendija — 1950 eiro gadā.

Šajā pavasarī Vidzemes Augstskolā tika veikts pētījums par darba tirgus tendencēm, un sadaļā par nākotnē pieprasītajām profesijām minētas arī šādas jomas: informācijas un komunikācijas pakalpojumi; būvniecība; lauksaimniecība un mežsaimniecība; izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumu nozare.

Ja apskatām profesionālās izglītības kompetences centra Priekuļu tehnikums piedāvājumu, redzams, ka tur piedāvā apgūt šīs nākotnē nepieciešamās profesijas. Direktors uzsver, ka tehnikums piedāvā profesijas, kas noderīgas ikvienam, un pēc skolas beigšanas jaunietis var justies drošs, ka darbu atradīs: «Mūsu tehnikumā izglītību var iegūt visdažādākajos veidos. Var mācīties klātienē budžeta grupās vai Eiropas finansētajās grupās; var mācīties neklātienē; var pieteikties tikai kvalifikācijas eksāmenam. Divi pēdējie piedāvājumi ir par saviem līdzekļiem, bet pārējās programmās mācības ir ne tikai par brīvu, bet audzēknis saņem pietiekami lielu stipendiju, līdz pat 1950 eiro gadā. Ikviens jaunietis šādu summu var nopelnīt mācoties, noslēgumā vēl saņemot diplomu par skolas beigšanu un profesijas iegūšanu.»

I.Kupčs uzsver, ka tehnikumā tiek nodrošināta augsta mācību kvalitāte, un nepatiesi esot pārmetumi, ka profesionālajās izglītības iestādēs slikti sagatavo augstākās izglītības iegūšanai: «Nezinu nevienu mūsu audzēkni, kurš pēc tehnikuma beigšanas nav spējis iestāties augstskolā, ja vien to gribējis. Pareizāk būtu teikt, ka augstskolas ar prieku ņem audzēkņus ar profesionālo izglītību, jo viņiem jau ielikts labs pamats konkrētajā profesijā, nozarē, atšķirībā no tiem, kuri nāk no vidusskolas sola.»

Audzēkņu sagatavotības līmeni vislabāk apliecina tas, ka Priekuļu tehnikuma audzēkņi regulāri parāda augstus sasniegumus profesionālos konkursos valsts mērogā.

Miljoni attīstībai.

Priekuļu tehnikumā arvien vairāk domā par to, lai ikviens audzēknis sevi var realizēt arī ārpus stundām. Ne tikai dejojot, muzicējot, sportojot, bet, kas svarīgi, pilnveidojoties arī profesionāli. Tehnikumā var iegūt autovadītāja apliecību, un tas izdarāms krietni lētāk nekā autoskolās. Ikvienam ir iespēja iegūt kādu no piecām traktortehnikas vadīšanas kategorijām. Sadarbībā ar Ērgļu filiāli tiek piedāvāts iegūt motorzāģa operatora apliecību. Priekuļos jaunietis apgūst teoriju, tad tiek noorganizēts brauciens uz Ērgļiem, kur notiek praktiskā apmācība.

«Iespējas jauniešiem ļoti plašas, katrs var sevi realizēt, attīstot gan mākslinieciskās, gan profesionālās iemaņas,» piebilst direktors.

To apliecina arī tehnikuma absolvents, profesionālās meistarības konkursa «Automehānika 2014» uzvarētājs Arnolds Uzulēns, kurš ieguvis automehāniķa izglītību, šobrīd strādā uzņēmumā «Unitrack» par autoelektriķi: «Priekuļu tehnikums ir laba vieta, kur mācīties. Pie nosacījuma, ja jaunietis to vēlas. Ja ir šī vēlme, Priekuļos var ļoti labi apgūt izvēlēto profesiju, jo ikviens pasniedzējs atvērts runāt par jomu, ko pasniedz. Ja pasniedzējs jūt, ka audzēknis vēlas uzzināt ko vairāk, viņš labprāt dalīsies, stāstīs, palīdzēs un atbalstīs.

Profesionālā izglītība ir ļoti laba izvēle ikvienam jaunietim, un tajā patiesībā nav mīnusu. Arī dzīvošana kopmītnēs ir pluss, jo ļauj jaunietim aprast ar patstāvīgu dzīvi, mācīties gādāt par sevi, kas vēlāk lieti noder. Esmu ļoti apmierināts ar Priekuļos pavadītajiem gadiem, un atrast darbu pēc skolas beigšanas nebija problēmu.»

Tehnikuma direktors paskaidro, ka ar katru gadu tiek uzlabots arī tehniskais aprīkojums un nākamajā periodā īpaši tiks padomāts par autotransporta, mašīnzinību un lauksaimniecības tehnikas mācību programmu materiālās bāzes un darbnīcu uzlabošanu. Tehnikums saņems 3,5 miljonus eiro, no kuriem 2,2 miljoni tiks izlietoti modernu darbnīcu izbūvei un aprīkošanai, lai jaunieši varētu profesiju apgūt uz modernākajām iekārtām.

«Bet ne jau aprīkojums galvenais, pāri visam ir jauniešu motivācija. Ikviens uzņēmējs saka — ja jaunietis ir motivēts strādāt, viņam darba netrūks. Uzņēmēji regulāri zvana, meklē speciālistus un gatavi pat ņemt darbā pēdējo kursu audzēkņus. Darba devēji arvien vairāk novērtē darbiniekus ar profesionālo izglītību. Ja gribas veidot interesantu, motivētu, drošu dzīvi, ir jāmācās, jo ar izglītību iespējams sasniegt visu. Nav svarīgi, kāda profesija, galvenais, lai būtu laba izglītība, tad dzīvē nepazudīsi,» uzsver I.Kupčs.

Jautāts, vai jaunieši tiešām nestājas bezdarbniekos, tehnikuma direktors ar smaidu norāda: «Mums tādas izglītības programmas — bezdarbnieks — tehnikumā nav. Ikviens motivēts jaunietis bez problēmām spēj atrast darbu!».


« Atpakaļ
Google APPS PT
PT Wiki
LIBRO
TIMETABLE
Facebook  

Ārējās saites

Izgītības un zinātnes ministrija
Priekuļu novada dome
Cēsis
Sporta klubs AMI
Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikums
Egļu gatve 9, Priekuļi, Priekuļu pag., Priekuļu nov. LV-4126. telefons/fakss 64130602. e-pasts: info@vtdt.edu.lv
Lapu veidoja un uztur
Andrejs Rampāns
2011 (2005)
Admin